North Harbour Bays Athletics Inc



Come join our Distance Running squad

Do you want to improve your fitness, increase your speed and perform better in Athletics or your other sports?​ We train every week year round, across both the Summer and the Winter seasons.


Juniors - Running Coach Jonathan Wood’s Distance Running Group

  • Mondays and Fridays 5:30pm to 6:30pm for all 7 - 14 years
  • Sundays - group runs at various locations around the North Auckland area (parents welcome); e​​​​​mail will be sent out in the week before the run with information

North Harbour Bays Road race 2021 – Sunday 28th November 2021 Distance 1950m​​​​​​​


North Harbour Bays Junior Distance Group - July Time trials – 2000m

Name

July 12th 2021

July 26th 2021

Archie Felton – Grade 11Boys

7:26.2

7:17.3

Emmy Hurcum – Grade 14 Girls

7:29.6


Jarrod Sargeant - Grade 13 Boys

7:46.8

7:44.7

Nyla Spencer – Grade 14 Girls

8:08.3

7:27.4

Max Cook – Grade 10 Boys

8:08.3

7:41.1

Keelan Viljoen – Grade 11 Boys

8:29.1

8:20.2

Jaden Spencer – Grade 11 Boys

8:55.8


Liam Theck – Grade 11 Boys

9:46.6

8:49.6

Kyle Andersen – Grade 10

10:00.0


Sophia Halsey – Grade 9 Girls

11:45.3


Kian Andersen – Grade 9 Boys

13:50.0


Krish Ranchod – Grade 11 Boys

15:11.7

10:49.7

Maddy Jackson - Grade 12 Girls


8:34.4

Amelia Joyce – Grade - 14 Girls


8:51.2

Sienna Hickling-Crane – Grade 12 Girls


8:51.8

Freya Beaumont – Grade 12 Girls


8:52.9

Alexander Robertson – Grade 12 Boys


9:00.1

Macie Cook – Grade 12 Girls


9:05.1

Lewis Jackson – Grade 9 Boys


9:06.4

Sophie Herde – Grade 11 Girls


9:07.0

Kyle Sargent – Grade 12 Boys


9:07.9

Santi Welsh – Grade 9 Boys


9:12.3

Ethan Esterhuizen – Grade 9 Boys


10:22.3

Olivia Stewart – Grade 7 Girls


10:29.3

Sid Roy – Grade 8 Boys


10:44.5

Sophia Halsey - Grade 8 Girls


10:56.9





Results from the Southland Centennial Relays 17th April 2021


North Harbour Bays Juniors – Southland Centennial Relays

Name

Time

Team

Leg

Grade

Leo Wright

7:28.92

Red

4

13B

Emmy Hurcum

8:01.64

Purple

1

14G

Nyla Spencer

8:11.76

Purple

4

14G

Keelan Viljoen

8:17.60

Green

4

11B

Jarrod Sargeant

8:18.74

Red

3

13B

Jaden Spencer

8:25.40

Orange

1

11B

Chilli Jamieson

8:26.78

Purple

2

13G

Noah Hunt

8:32.71

Orange

2

11B

Maddy Jackson

8:36.95

Yellow

4

12G

Sophie Herde

8:59.33

Yellow

2

11G

Zhan Bowden

8:59.74

Red

1

14B

Alex Chatterton

9:03.24

Red

2


Alexander Robertson

9:07.36

Orange

4

12G

Mackenzie Kruck

9:09.78

Purple

3

14G

Hope Williams

9:11.23

Yellow

1

12G

Lewis Jackson

9:12.78

Orange

3

9B

Florence Marshall

9:33.50

Green

2

11G

Emily Cudby

9:36.40

Green

1

13G

Ava Marshall

9:51.00

Green

3

9G

Kenzie Bowden

10:05.38

Yellow

3

12G




Go to the Junior Distance facebook page for further information